За прилепите и хората

Прилепите в Източни Родопи. Възстановяваме природните им хабитати, защитаваме техните убежища и обединяваме хората в мисията за съхранение на биоразнообразието.

План за действие за опазване на египетския лешояд в България за периода 2023-2032 г.

Известен като „санитар на природата“, египетския лешояд предотвратява натрупването на токсини в екосистемата. Той е световно застрашен и един от най-бързо изчезващите видове.

План за действие за опазване на венериното пантофче в България за периода 2024-2033 г.

Съхраняването на венерината пантофка подпомага биоразнообразието, укрепва популациите на опрашители и защитава екосистемите, в които се развива. У нас е изключително рядко срещана и е критично застрашена от изчезване.

План за действие за опазване на поточния рак за периода 2024-2033 г. в България

Поточният рак заема важно място в хранителната мрежа в горното течение на нашите реки. Опазвайки популациите на поточния рак, се грижим за съхраняването на екосистемите, осигуряващи голяма част от питейните води.

План за действие за опазване на татарско диво зеле за периода 2024-2033 г. в България

Опазването на татарското диво зеле е важно за опазването на степните екосистеми, които играят ключова роля в задържането на хранителни вещества и поддържането на биологичното разнообразие.

План за действие за опазване на пеперудата Paracossulus (Catopta) thrips в България за периода 2024-2033 г.

Paracossulus (Catopta) thrips е индикатор за състоянието на екосистемите. Намаляването на популациите му сигнализира за промени в местообитанията, свързани със замърсяване на почвата.

Мониторинг на биологичното разнообразие в Централен Балкан

Проектът подкрепя основната цел на Плана за управление на Национален парк „Централен Балкан“: дългосрочното опазване и мониторинг на биологичното разнообразие чрез оптимално ниво на научно познание.